Co to jest Internet?
Internet tak głęboko zakorzenił się w rzeczywistość obecnych czasów, że trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałby świat bez jego istnienia. Do międzynarodowej sieci podpina się obecnie niemal wszystkie urządzenia – od telefonów i komputerów, aż po samochody, czy lodówki. Sieć posiada szerokie grono zwolenników, jednakże są też te osoby, które dopatrują się w niej zagrożenia dla kolejnych pokoleń. Istotne z punktu widzenia osób związanych z branżami IT są jednak fakty, a te jasno pokazują, że Internet obecny jest w Polsce od blisko 30 lat i stale zwiększa swój zasięg możliwości.
Internet – czyli co?
Słowo Internet wywodzi się z języka angielskiego i oznacza nic innego, jak „między- sieć”. Internet obecny jest na całym świecie i stanowi nic innego, jak skomplikowane połączenia między komputerami. W pojęciu tym znajdują się zarówno stacjonarne i przenośne komputery, telefony, tablety, samochody, czy urządzenia AGD. Dla osób związanych z branżą informatyczną istnieje bardziej skomplikowana definicja Internetu, która mówi o tym, że jest to sieć adresów IP hostów i serwerów, połączonych ze sobą kartami sieciowymi, modemami, czy koncentratorami. Wymienione urządzenia sieciowe komunikują się ze sobą przy pomocy internetowego protokołu i wykorzystują do tego infrastrukturę telekomunikacyjną. Szacuje się, że liczba osób korzystających z Internetu na świecie to około 4,4 mld – z roku na rok cyfra ta ulega zwiększeniu. Jak podaje portal mobirank.pl w porównaniu ze styczniem 2018 roku liczba osób korzystających z Internetu w roku 2019 wzrosła o ponad 366 mln! W Polsce aż 79% liczby mieszkańców korzysta z Internetu – stanowi to ponad 30 mln użytkowników.
Jak powstawała światowa sieć?
Trudno określić jednoznacznie, kiedy powstał Internet. Jego początki sięgają lat 60. XX wieku, kiedy zaczęła kształtować się sieć zwana ARPANET. Uznaje się ją za bezpośredniego przodka Internetu, który funkcjonuje do dziś. Inspiracją do stworzenia międzynarodowej sieci komputerów było połączenie oddalonych od siebie placówek naukowych. W Polsce Internet pojawił się w 1990 roku, kiedy uruchomione zostało pierwsze łącze analogowe. Oficjalnie uznaje się, że użytkownicy w Polsce mają dostęp do sieci od roku 1991.
Rozwój Internetu najlepiej obrazuje zestawienie ważniejszych wydarzeń na osi czasu. Od powstania pierwszego minikomputera w roku 1964 do czasów obecnych minęło zaledwie 55 lat – w międzyczasie przeglądarki internetowe, a także poszczególne strony zaliczyły tak duży rozwój, że ciężko porównywać ich konstrukcję z minionymi czasami.
Zawody, które bez Internetu nie mogłyby istnieć
Przez wiele osób Internet w obecnych czasach postrzegany jest głównie przez pryzmat możliwości. Dziesiątki firm przenosi swoją działalność do sieci – to również tam swoich szans dopatrują się freelancerzy i reklamodawcy. Zarobki w Internecie potrafią być naprawdę imponujące, zwłaszcza w branżach, które cieszą się ponadprzeciętną liczbą firm zainteresowanych reklamowaniem swojej działalności. Amerykańscy twórcy w serwisie YouTube mogą liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów… miesięcznie! Dla porównania, przychody twórców z Polski to „zaledwie” kilka tysięcy złotych miesięcznego zarobku dla czołowych kanałów w kraju.
Bez Internetu nie mogłyby istnieć takie zawody, jak spedytorzy, copywriterzy, czy projektanci stron internetowych. Dzięki możliwościom sieci mogą oni wykonywać swoją pracę z dowolnego miejsca na ziemi, szukając zleceń i wykonując je za pośrednictwem komputera. Jak twierdzą niektórzy, nawet milion miejsc pracy powstanie w Polsce do 2020 roku – większość z nich ma związek z nieustannym rozwojem Internetu.
Od ewolucji do rewolucji
Żyjemy w czasach rewolucji technologicznej, która wspierana jest także przez istnienie światowej sieci. Choć nie zauważamy tego zjawiska, ze względu na tempo jego występowania, to wiele osób sądzi, że w przyszłości przełom lat dwutysięcznych funkcjonować będzie w historii jako rewolucja technologiczna. Dzięki Internetowi wiele się zmieniło – przede wszystkim w społeczeństwie i wygodzie życia. Komunikatory ułatwiły porozumiewanie się osób z całego świata, skrócił się czas wymiany informacji, a także powstało wiele nowych form rozrywki, która nie wymaga wychodzenia z domu. W sieci funkcjonują nowe zawody, telewizje internetowe, czy serwisy streamingowe. Jednakże tak jak wszystko, Internet niesie za sobą także zagrożenia. O czym mowa?
Jakie zagrożenia niesie za sobą sieć światowa?
Światowa sieć stała się pożywką dla hakerów i mniej inwazyjnych twórców szkodliwego oprogramowania. Chwila nieuważnego korzystania z zasobów Internetu prowadzić może do pobrania wirusów na komputer i w zależności od ich zaprogramowania przyniosą one konkretne szkody. Użytkownicy sieci zagrożeni są przede wszystkim wykradaniem danych zgromadzonych na ich komputerach i telefonach, a nawet kradzież pieniędzy z internetowych kont w banku. Ataki hakerskie nie omijają osób odpowiedzialnych za prowadzenie rządowych stron, które szczególnie narażone są na kradzież wrażliwych danych.
Światowa sieć komputerów ma swoje początki już w latach 60. XX wieku, gdy tworzone były pierwsze sieci. Obecnie użytkownicy Internetu stanowią blisko 4,4 mld osób korzystających z jego zasobów w celach rozrywkowych, naukowych, czy informacyjnych. Niosąca za sobą wiele możliwości sieć to także grono zagrożeń i potencjalnej utraty danych, dlatego trzeba do niej podchodzić z dużą rozwagą. Ciężko wyobrazić sobie, jak wyglądałaby rzeczywistość bez obecności Internetu zwłaszcza, że miał on duży wpływ na dużą liczbę dziedzin – od społeczeństwa, poprzez naukę, aż do gospodarki.
